Czy tkanina oddychająca może być wodoodporna?

Wydawać się może, że tkanina oddychająca, która jest wodoodporna, nie może posiadać jednocześnie właściwości oddychających. Nie jest to jednak prawda i materiał taki wykorzystywany jest często w różnego rodzaju przedmiotach podróżnych, czy też w wyposażeniu przeznaczonym na zewnątrz. Stanowi to idealne rozwiązanie, gdy wiemy, że dany obiekt będzie wystawiony na szkodliwe efekty, jakie powoduje środowisko. Warto więc dowiedzieć się nieco więcej na temat tego unikalnego materiału.

tkanina oddychająca

Jak tkanina wodoodporna może być jednocześnie oddychająca?

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, czym jest tkanina wodoodporna, gdyż termin ten może czasami przysparzać kłopotów w zrozumieniu właściwości tego wyrobu. Otóż materiał taki ochrania oczywiście przed deszczem oraz innymi wypadkami związanymi z wodą, ale nie jest to szczelność zupełna. Tkanina wodoszczelna natomiast służy do tworzenia przedmiotów chroniących dokładnie przed przesiąkaniem wody i mogą to być np. gumowe kalosze. Warto więc pamiętać o tym, by mimo wszystko postępować uważnie w środowisku wodnym z tego typu wyrobami. Tkaniny oddychające i wodoszczelne można osiągnąć wyłącznie dzięki profesjonalnym metodom wykonania oraz wykorzystaniu najwyższej jakości materiałów. Używa się do tego apretury poliuretanowej, która nadaje właściwości zapobiegające moknięciu. Powoduje to, że woda nie może przedostać się przez tę warstwę i ścieka po niej, zamiast wsiąkać. Dodatkowo materiał taki wykonany jest z odpowiednio ułożonej mieszanki poliestru po zewnętrznej stronie i bawełny od wewnętrznej. To dzięki temu tkanina oddychająca posiada swoje właściwości.

Tkanina wodoszczelna oddychająca i jej wytrzymałość

Dużym atutem wyrobów z takiego materiału jest ich wytrzymałość. Oczywiście chodzi także o ochronę przed wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi, dlatego też tak często używa się go w produkcji plecaków i kurtek podróżnych. Jednak głównie jest to wytrzymałość przed wodą, o czym było już wspominane. Poziom ochrony zależy w dużej mierze od jakości wykonania, ale i nie tylko. Tkaniny oddychające i wodoszczelne polegają także na ochronnej powłoce, jeśli chodzi o nieprzepuszczalność wody. Od tego zależy także, ile czasu materiał ten będzie w stanie ochraniać przed zamoczeniem. Dla przykładu wyroby takie wytrzymać mogą dość długo jeśli chodzi o drobny deszcz. Tkanina oddychająca i jej właściwości pozwalają, by woda w stanie skroplonym mogła uchodzić z wnętrza takiego materiału, co składa się na kompleksową ochronę przed zamoknięciem.

Czy tkanina wodoszczelna oddychająca może być atrakcyjna?

Często wydaje się, że produkty wyróżniające się swoją funkcjonalnością, nie będą przyciągać oka swoim wyglądem, jednak nie musi tak być. Doskonałym tego przykładem mogą być produkty marki Oxford, które dostępne są w wielu starannie zaprojektowanych wzorach. Szeroki asortyment oraz różnorodność wzornictwa zdecydowanie umożliwią wybór najbardziej odpowiadających wyrobów. Równie dobrym pomysłem będzie skorzystanie z możliwości samodzielnego stworzenia swojego wymarzonego wzoru, co pozwoli by tkanina oddychająca wodoszczelna i jej funkcjonalność nie były jedynymi atutami tych produktów.

No thoughts on “Czy tkanina oddychająca może być wodoodporna?”

Zostaw komentarz

In reply to Some User

Naciśnij F10, aby przełączyć w tryb pełnoekranowy.