Dezynfekcja endoskopów

Dezynfekcja stanowi jedną z możliwości pomagających pozbyć się niechcianych bakterii, wirusów czy drobnoustrojów ze skażonego środowiska. Dezynfekcja jest procesem, który w końcowej fazie ma pomóc w ostatecznym pozbyciu się bakterii chorobotwórczych czy innych szkodliwych patogenów. Dezynfekcja musi odbyć się przy pomocy środków odkażających. Ze względu na swoje możliwości odkażające możemy wyróżnić dwie metody przeciwdziałania szkodliwym bakteriom.

Myjnia Endoskopowa - Serwis i Naprawa Endoskopów

Co należy dezynfekować?

Z dezynfekcji korzystają przeważnie miejsca zamieszkiwania dużych skupisk ludności jak np. spółdzielnie mieszkaniowe oraz zakłady gospodarki mieszkaniowej czy hotele. Dezynfekcja stosowana jest także często w przypadku miejsc często uczesanych jak bary, sklepy kawiarnie, szkoły czy schroniska dla zwierząt i oczywiście szpitale. Wykorzystywana w leczeniu i diagnostyce aparatura wymaga specjalnej higieny, którą jest min. dezynfekcja endoskopów, co pozwala na zachowanie wysokiego poziomu sterylności endoskopów. Efekt sterylności endoskopów uzyskiwany jest przez firmy takie jak Myjnia Endoskopowa - Serwis i Naprawa Endoskopów dzięki wysokiej klasy urządzeniom jak endo clean 2000 czy endo clean 1000.

Sposób na bakterie

Przede wszystkim do głównych metod odkażania należą fizyczne, gdzie podczas odkażania korzysta się z pomocy wysokich temperatur lub też promieniowania UV. Drugą grupę odkażania stanowią środki chemiczne. Kto korzysta z usług dezynfekcji i jakie są najczęściej stosowane skuteczne metody walki z bakteriami? W sytuacji wzrostu potencjalnych zagrożeń mających swoje źródło w domu na skutek nieodpowiedniej jakości zdatnej do spożycia wody dostarczanej do domostw, zwalczanie szkodliwych drobnoustrojów. może odbyć się z wykorzystaniem dezynfekcji termicznej. Dezynfekcja termiczna polega na podgrzaniem wody w rurach do temperatury około 70 stopni Celsjusza. W tym czasie z rur powinny zniknąć bakterie Legionell pod wpływem zastosowania wysokiej temperatury Tym samym zmniejsza się ryzyko wypicia niezdatnej do spożycia wody i zachorowania na tzw. chorobę legionistów lub też gorączkę Pontiac. Szczególnie konieczne jest zastosowanie dezynfekcji termicznej w miejscach zastoju oraz tam gdzie mogą gromadzić się przez dłuższy czas uporczywe osady oraz miejsca powierzchnie podatne na wystąpienie korozji.

Sprawdzone metody dezynfekujące

Dezynfekcja chemiczna stanowi dodatkową metodę w walce z niepożądanymi drobnoustrojami. Dzięki swoim właściwościom pomaga pozbyć się z miejsc dużego nagromadzenia ludzi, szkodliwych grzybów, wirusów i bakterii. Dezynfekcja ma za zadanie pomóc w eliminacji tych szkodników, ale nie poprzez ich całkowite wyniszczenie, lecz zmniejszenie ich liczebności. Dezynfekcja chemiczna powinna ma być przeprowadzana w dużych przestrzeniach często wykorzystywanych jako miejsce przebywania sporej grupy ludzi i pożywienia. Do takich miejsc nalezą m.in. obiekty medyczne lub gastronomiczne oraz miejsca w domach czy blokach. Zastosowanie dezynfekcji chemicznej odbywa się poprzez rozprowadzenie odpowiedniej substancji na terenie danej powierzchni. W danej sytuacji konieczne jest dopilnowanie by dany środek posiadł odpowiedni rodzaj oraz stężenie i jednocześnie, by był wystawiony na odpowiedni czas działania środka, co w ostateczności ma decydujące znaczenie przy przeprowadzaniu procesu dezynfekcji i jej skuteczności.

No thoughts on “Dezynfekcja endoskopów”

Zostaw komentarz

In reply to Some User

Naciśnij F10, aby przełączyć w tryb pełnoekranowy.