Skip to main content

Dom- budować czy kupić?

Decyzja o budowie lub zakupie własnego domu wymaga wielu przemyśleń. Należy bowiem rozważyć jaki mamy budżet, czy jesteśmy zainteresowani kupnem domu od dewelopera a może decydujemy się na budowę domu od podstaw. Aby podjąć dobrą decyzję warto rozpocząć rozważania od prześledzenia różnić pomiędzy tymi dwiema opcjami.

Budowa domu - czas i koszty

Jeśli decydujemy się na samodzielną budowę domu, musimy rozpocząć od zakupu działki. W przypadku gdy uda nam się już pozyskać dogodną lokalizację należy zastanowić się, które etapy budowy jesteśmy w stanie wykonać samodzielne. Wpływa to bowiem znacznie na koszty całej budowy. Jeśli większość prac przeprowadzimy sami wtedy znacznie obniżymy wydatki - będziemy musieli jedynie pokryć koszty materiałów. Te z kolei warto zamawiać w hurtowniach, będziemy wtedy w stanie wynegocjować niższą stawkę. W przypadku konieczność skorzystania z pomocy specjalisty konieczne będzie rozeznanie się w ofertach różnych ekip budowlanych.

Jak pokazują raporty publikowane przez GUS oraz portale branżowe inwestorzy indywidualni w 2020 roku podjęli się budowy nieznacznie ponad 90 tysięcy domów jednorodzinnych. Na początku roku 2021 - w samym styczniu i lutym było to już ponad 10 tysięcy. Badania wskazują, że rozwiązanie to jest najbardziej popularne w tych miejscowościach, które znajdują się blisko dużych aglomeracji miejskich. Powiaty poznański, krakowski, lubelski, wrocławski, rzeszowski oraz kielecki odnotowały w 2020 roku rozpoczęcie budowy ponad tysiąca domów.

Warto też wziąć pod uwagę czas budowy. Jeśli zależy nam na szybkiej przeprowadzce do nowego lokum budowa nie jest najlepszym rozwiązaniem. Wtedy warto postawić na zakup od dewelopera. Jeśli zależy nam na nowoczesnym domu lub mieszkaniu warto rozważyć propozycję firmy Deweloper Amaro Investment, której ofertę można zobaczyć na stronie amarodeweloper.pl lub bezpośrednio w Zielonej Górze. W zależności od naszych umiejętności czy też dostępności ekip budowlanych może ona bowiem potrwać od 2 do nawet 4 lat. Zaletą dłuższego okresu jest jednak możliwość rozłożenia kosztów w czasie.

Zakup od dewelopera

Jeśli nie chcemy lub nie możemy czekać z przeprowadzką, lepiej zdecydować się na kupno gotowego już domu w stanie deweloperskim. Wtedy od razu możemy rozpocząć prace wykończeniowe. Deweloperzy nie mają w swojej ofercie zbyt wielu domów jednorodzinnych. Według danych portalu GetHome jest to jedynie niecałe 2,5 tysiąca. Są one zlokalizowane głównie w dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Trójmiasto czy też Łódź. Wśród oferty rynku pierwotnego najprawdopodobniej natrafimy na zabudowę szeregową lub bliźniaki z niewielkimi działkami. Jeśli chcielibyśmy zamieszkać w Zielonej Górze warto rozważyć kompleks 12 nowoczesnych apartamentów, które można zobaczyć na stronie https://amarodeweloper.pl/oferta/willowa-apartamenty-2/, dodatkowo każdy z domów dysponuje parkingiem oraz ogródkiem. Jeśli interesują nas duże domy - powyżej 250 m kw. powinniśmy rozważyć ofertę warszawskich deweloperów. 

Jeśli chodzi o ceny głównym czynnikiem je określającym są:

  • lokalizacja - wpływa na cenę gruntów
  • powierzchnia
  • użyte materiały

Najlepszą sprzedaż domów deweloperskich odnotować można na obrzeżach dużych miast - przykład mogą stanowić okolice Warszawy, gdzie za około 140 metrowy dom, na działce liczącej 500 metrów zapłacimy niecałe pół miliona złotych. Najtaniej za metr kwadratowy domu zapłacimy w Krakowie oraz Łodzi.