Przejdź do głównej treści

Jak długo działają magazyny energii? Żywotność i konserwacja systemów

Magazyn energii to inwestycja, która znacząco wzmacnia potencjał systemów, bazujących na odnawialnych źródłach energii. To właśnie dzięki niemu możliwe staje się jej efektywne przechowywanie, a następnie wykorzystanie w momencie wzrostu zapotrzebowania. Zastanawiasz się, jak długo działają magazyny energii? Sprawdzamy, jaka jest żywotność nowoczesnych urządzeń z tej kategorii.

Montaż magazynów energii przez firmę APP Energy w Lublinie

Jaka ilość energii przechowywana jest w magazynach?

Dzięki magazynom energii możliwe staje się przechowywanie jej nadmiaru, wyprodukowanego przez panele fotowoltaiczne. Ten z kolei zostaje wykorzystany w późniejszym czasie, gdy zapotrzebowanie na energię wzrasta, a system, bazujący na odnawialnych źródłach, nie może wyprodukować jej odpowiedniej ilości. Więcej o zasadach działania magazynów energii dowiesz się ze strony Domowy magazyn energii Lublin AppEnergy - 10 kWh / 5 kWh, gdzie przeczytasz również o korzyściach, płynących z takiego rozwiązania. Będzie to m.in. niezależność od dostawców prądu i – co za tym idzie – skuteczna ochrona przed przerwami w jego dostawie. To, na ile starczy zmagazynowana tutaj energia, będzie z kolei uzależnione od różnorodnych czynników. Mowa tutaj przede wszystkim o typie wybranego magazynu i jego pojemności oraz zastosowanej w nim technologii.

Jakie czynniki rzutują na żywotność magazynów energii?

To, jak długo będzie działał magazyn energii, uzależnione jest od kilku istotnych czynników. Na jego żywotność będzie wpływać więc:

  • zastosowana technologia – zaawansowane akumulatory litowo-jonowe mogą być użytkowane nawet 15 lat, podczas gdy żywotność ich ołowiowych odpowiedników spada do 5 lat,
  • sposób eksploatacji – często rozładowywanie i ponowne ładowanie akumulatorów to skuteczna droga do skrócenia ich żywotności,
  • warunki pracy – w tym wysoka temperatura, rzutująca na postęp procesu starzenia się ogniw.

Wśród innych czynników, wpływających na żywotność magazynów energii, wymienia się również jakość wykonania, na którą należy zwrócić uwagę w trakcie wyboru odpowiedniego rozwiązania do swojego domu.

Działanie magazynu energii

Jak regularny serwis i konserwacja wpływają na trwałość magazynów energii?

Mówiąc o żywotności magazynów energii, nie sposób nie wspomnieć również o ogromnym znaczeniu ich regularnego serwisu i konserwacji. Takie działania będą obejmować przede wszystkim:

  • czyszczenie układów wentylacyjnych, połączone z wyszukiwaniem ewentualnych usterek we wstępnej fazie rozwoju,
  • regularne czuwanie nad stanem akumulatorów, co obejmuje m.in. kontrolę napięcia i ocenę stanu ogniw.

Niezwykle istotnym aspektem w tym kontekście może być również dokonywanie aktualizacji oprogramowania, które udostępnią producenci magazynów energii dla użytkowników, korzystających z tego rodzaju rozwiązań. Wszystko to wpływa na żywotność magazynów energii sprawiając, że wykorzystanie potencjału możliwe jest przez znacznie dłuższy czas.

Jak długo działa magazyn energii?

Wiesz już, jakie czynniki warunkują żywotność magazynu energii. Jak pokazuje praktyka, z potencjału takich rozwiązań – przy zachowaniu odpowiednich zasad – można korzystać nawet do 20 lat. Jednocześnie należy podkreślić, że wraz z upływem czasu maleje pojemność akumulatorów. Nie jest to jednak drastyczny spadek, a jego wysokość oscyluje na ogół w okolicach 20%, co nie wpływa negatywnie na efektywność procesu magazynowania energii. Co ważne, magazyny energii objęte są również gwarancją producenta. Warto zapytać o nią nawet wówczas, gdy decydujemy się na wysokiej jakości urządzenie, licząc na jego długą żywotność.