Skip to main content

Jaki jest najczęstszy rozmiar okien montowanych w Nowym Sączu?

Wybór odpowiednich okien jest kwestią niezwykle ważną - to ich rodzaj i wielkość decydują o ilości światła, trafiającego do naszego wnętrza. Na rynku dostępne są przy tym zarówno modele o wymiarach typowych, jak i mniej standardowych. Które spośród nich preferują mieszkańcy Nowego Sącza?

Kogo zatrudnić do montażu okien w Nowym Sączu?

Czym są okna typowe?

Podział na okna typowe i nietypowe jest czysto umowny, nie regulują go żadne przepisy prawa. Najczęściej za standardowe uznaje się modele o klasycznym kształcie prostokąta lub kwadratu, bez skosów czy zaokrągleń. Ich przykłady można zobaczyć na stronie Op Invest - Okna Drzwi Rolety Bramy, należącej do czołowego dostawcy tych produktów, działającego na terenie Nowego Sącza. Oczywiście dla określenia stolarki otworowej mianem "typowej" ważny jest również jej rozmiar oraz parametry techniczne.

Jakimi parametrami muszą charakteryzować się okna?

Parametrem stolarki budowlanej, na który mieszkańcy Nowego Sącza powinni zwrócić szczególną uwagę, jest współczynnik przenikania ciepła U. Jak czytamy na stronie https://www.oknans.pl/termomodernizacja/, powinien on wynosić:

  • nie więcej niż 0,9 dla okien i drzwi balkonowych,
  • nie więcej niż 1,3 dla drzwi zewnętrznych oraz segmentowych bram garażowych.

Zachowanie odpowiednich wskaźników przenikalności ciepła jest ważne zwłaszcza w sytuacji, gdy staramy się o pozyskanie dotacji na wymianę stolarki.

Jakie rozmiary mają najczęściej kupowane okna w Nowym Sączu?

Według ekspertów z Nowego Sącza, na rynku tym najlepiej sprzedają się okna o wymiarach 1165 × 1135 mm i 1465 × 1435 mm. Oczywiście za standard można również uznać produkty o innych parametrach, o ile dotyczą konkretnych grup asortymentowych. Przykładowo:

  • dla okien jednoskrzydłowych uchylnych (mowa tu o modelach, których nie można otwierać przez rozwarcie) standardem jest w Nowym Sączu szerokość od 565 do 1465 mm i wysokość od 535 mm do 835 mm;
  • dla okien jednoskrzydłowych rozwierno-uchylnych (w pełni otwieralnych) parametry te wynoszą odpowiednio: od 565 mm do 1465 mm szerokości i od 535 mm do 835 mm wysokości;
  • dla okien dwuskrzydłowych standardowa szerokość wynosi od 1165 do 2065 mm, a wysokość - od od 1135 mm do 1635 mm;
  • w przypadku okien trzyskrzydłowych najczęściej spotykana szerokość wynosi od 2065 mm do 2365 mm, a wysokość -  od 1135 mm do 1635 mm.

Oczywiście na rynku nowosądeckim dominują okna o klasycznym kształcie prostokątnym.

Jakie są najlepsze okna do zamontowania?

Jakie okna balkonowe i tarasowe są najczęściej montowane w Nowym Sączu?

Ważną kwestią jest również wybór odpowiedniego okna balkonowego lub tarasowego. Mieszkańcy Nowego Sącza kupują najczęściej modele:

  • jednoskrzydłowe o wymiarach 865 mm x 2095  mm;
  • dwuskrzydłowe, których szerokość wynosi od 1465 mm do 1765 mm, a wysokość od 2085 mm do 2285 mm.

Konkretne wymiary tego typu stolarki powinny być jak najlepiej dopasowane do architektury budynku. Warto przy tym pamiętać, że wielkość przeszklenia wpływa na ilość ciepła, przenikającego przez okno - model o dużej powierzchni świetnie się więc prezentuje, jednak jego obecność w naszym domu wpłynie na wyższy koszt ogrzewania.