Panele fotowoltaiczne - energia przyszłości

W dzisiejszych czasach coraz częściej zastanawiamy się, w jaki sposób dołożyć swoją cegiełkę do zmniejszenia ilości uwalnianego do atmosfery dwutlenku węgla. Każdy z nas chciałby też zaoszczędzić na stałych opłatach. Te dwie rzeczy na szczęście mogą iść w parze. Mamy na rynku wiele możliwości zaoszczędzenia przy jednoczesnym pozytywnym wpływie na środowisko naturalne. Każdy z nas jednak obawia się kosztów związanych z zainwestowaniem w nowoczesne technologie przyjazne środowisku. Jakie mamy do wyboru alternatywne źródła energii? Są to oczywiście elektrownie wodne czy też wiatrowe - ale to raczej dla inwestorów komercyjnych. Mogą oni również pozyskiwać energię z biogazu lub biomasy.

Montaż paneli fotowoltaicznych przez firmę APP Energy Kielce

Panele fotowoltaiczne - rozwiązanie dla inwestora prywatnego

Panele fotowoltaiczne są ostatnio coraz bardziej popularne. Szacuje się, że w Polsce działa już ponad 250 tys. mini instalacji fotowoltaicznych. Aktualnie jesteśmy pod tym względem piątym rynkiem w Europie. Za przykład może służyć firma APP Energy, która podczas swojej ośmioletniej działalności zamontowała już setki instalacji - jest to najlepszy dowód na to, że Polska dąży w kierunku odnawialnych źródeł energii. Siedziba firmy APP Energy znajduje się w Kielcach, a więcej informacji o montażu można znaleźć na ich stronie internetowej appenergy-kielce.pl lub pod numerem telefonu 603 243 885. Liczba nowo powstających instalacji wzrasta w szalonym tempie. Polacy pokochali panele fotowoltaiczne nie tylko ze względu na korzyści dla środowiska, ale przede wszystkim ze względu na korzyści dla własnego portfela.

Czy inwestycja w panele fotowoltaiczne jest opłacalna?

Zdecydowanie tak. Dzięki zwolnieniom podatkowym oraz wprowadzonemu przez rząd programowi "Mój prąd" koszt początkowy związany z inwestycją znacznie spada. Ilość paneli, a co za tym idzie ich cena, jest zależna od rocznego zużycia prądu w danej nieruchomości. Może wahać się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy zł. Jednak zwrot inwestycji prawie w każdym przypadku wynosi od 5 do 7 lat. To oznacza, że po tym czasie będziemy otrzymywać energię elektryczną niemal za darmo.

Aktualności o odnawialnych źródłach energii

Rynek odnawialnych źródeł energii, a zwłaszcza paneli fotowoltaicznych cechuje się wyjątkową dynamiką, więc chcąc pozostać na bieżąco z nowościami w branży, najlepiej jest znaleźć miejsce, w którym publikowane są najnowszne informacje. Jedno z takich miejsc znajdziemy tutaj - rozwiejemy nasze wątpliwości, a także zapoznamy się z nowinkami.

Para na tle paneli zamontowanych przez firmę APP Energy Kielce

Inwestycja w panele w liczbach

Dla przykładu przyjmiemy dom przeciętnej wielkości zamieszkany przez 4-osobową rodzinę. Dom ma metraż ok. 150 m. Z rachunków wynika, że rodzina zużywa rocznie około 4 MW energii. Specjaliści wyliczą, że dla takiej rodziny potrzebna jest instalacja o mocy około 4,5 kWp. Średnia rynkowa cena 1 kWp to aktualnie 5100 zł. Mnożymy tę cenę przez ilość kWp i otrzymujemy cenę około 23 000 zł. Od tej ceny odejmujemy ulgę podatkową oraz dotację rządową w wysokości 5000 zł i pozostaje nam koszt 15000 zł.

Przy tradycyjnym poborze energii z sieci elektroenergetycznej, rodzina wydawała na prąd około 2500 zł rocznie. Po uruchomieniu instalacji fotowoltaicznej roczne rachunki za prąd mogą spaść do 250 zł rocznie. Daje nam to oszczędność w kwocie 2250 zł rocznie, czyli inwestycja zwraca się całkowicie po ok. 6,5 roku. Zatem powtórzmy pytanie czy inwestycja w panele fotowoltaiczne jest opłacalna? Tak. Taki zwrot inwestycji jest z pewnością godny uwagi.

Czy płyną z tego korzyści dla środowiska? Z pewnością tak i to również powinno pomóc nam w podjęciu decyzji o inwestycji w panele.

No thoughts on “Panele fotowoltaiczne - energia przyszłości”

Zostaw komentarz

In reply to Some User

Naciśnij F10, aby przełączyć w tryb pełnoekranowy.