Rodzaje wind i ich właściwości - jaką windę wybrać?

Tak popularne dzisiaj windy to urządzenia wykorzystywane do szybkiego i uproszczonego transportu osób oraz różnych przedmiotów. Doczekały się one swoich zróżnicowanych odmian, z których każda może zadziałać dobrze w nieco innym budynku. Producent wind sam często podpowiada klientom, jakie rozwiązania byłyby dla nich najlepsze. Nie da się ukryć, że inna winda powinna zostać zastosowana na budowie, a zupełnie inna w instytucji oddanej do użytku publicznego czy chociażby w szpitalu.

Windy osobowe

Czasami do tej grupy urządzeń zalicza się również windy osobowo-towarowe, bo pod różnymi względami dość mocno przypominają one właśnie osobowe windy. Czym się charakteryzują? Nie trzeba znać się na windach, aby się tego domyślać. Nazwa sama sugeruje bowiem przeznaczenie tych urządzeń. Służą one do pionowego transportu osób i dzięki temu ułatwiają im przemieszczanie się po wybranym obiekcie. Przeważnie głównym elementem każdej windy osobowej i windy osobowo-towarowej jest napęd elektryczny, który z rzadka zastępuje się napędem hydraulicznym. Dokładny opis właściwości wind osobowych znajduje się na stronie https://www.komodo-windy.pl/oferta/windy/windy-osobowe, dzięki której możliwe jest również skontakowanie się ze specjalistami tej branży i zamówienie wyceny. Konstrukcje wind osobowych umożliwiające ludziom szybkie przemieszczanie się między piętrami stosuje się m.in. w szpitalach, wyższych blokach i innych obiektach mieszkalnych oraz różnych instytucjach publicznych. Osobowe windy na ogół są dość duże. Te o dodatkowej funkcji przeznaczonej do transportu towarów cechują się natomiast imponującą mocą, dzięki czemu dobrze znoszą bardzo duże obciążenia.

Towarowe windy

Z kolei do tej grupy śmiało można włączyć jeszcze windy budowlane, które dość mocno przypominają właśnie te towarowe. Ich przeznaczenie jest już zupełnie inne niżeli przeznaczenie wind osobowych. Służą bowiem do przewożenia tylko i wyłącznie ładunków towarowych. Nie mogą poruszać się nimi ludzie, co byłoby zresztą wręcz niemożliwe, gdyż takie windy są dość małe i bardzo ciasne, przez co człowiek raczej by się w nich nie zmieścił, a na pewno nie czułby się w nich swobodnie. Windy towarowe mogą być sterowane wyłącznie od zewnątrz. Nie mają one żadnych sterowników wewnętrznych. Z kolei windy budowlane różnią się od nich tym, że mogą być wykorzystywane także przez przemieszczających się ludzi, tak więc bywają nawet bardziej funkcjonalne. 

Pozostałe kategorie 

Jest to taki główny i podstawowy podział wind, które występują w różnego rodzaju budynkach. Ponadto każdy producent wind powinien mieć w swojej ofercie np. windy gastronomiczne, przeznaczone do transportu ciepłych posiłków. Chcąc być bardziej dokładnym, należałoby powiedzieć o jeszcze jednej kategorii, tworzonej przez windy szpitalne, nazywane też dźwigami szpitalnymi. One są oczywiście używane tylko w szpitalach i tylko tam dobrze się sprawdzają. Przed zakupem przemyśl jakie przeznaczenie windy jest przez ciebie wymagane i zwróć się do wybranej firmy, a specjaliści z branży na pewno zaproponują ci adekwatną do potrzeb ofertę. 

No thoughts on “Rodzaje wind i ich właściwości - jaką windę wybrać?”

Zostaw komentarz

In reply to Some User

Naciśnij F10, aby przełączyć w tryb pełnoekranowy.