Jak wybrać świder glebowy? Zastosowania świdra glebowego

Świder do gleby (zwany też wiertnicą czy dołownikiem) to prosty w swojej budowie, ale bardzo przydatny sprzęt, zarówno dla amatorów, jak i pomocny w wielu pracach na budowie. Potrzebny jest do kopania dołów na nasadzenia w glebie kamienistej lub przerośniętej bardzo grubymi korzeniami. Innym zastosowaniem świdra glebowego jest wykonywanie otworów pod słupki ogrodzeniowe oraz inne prace na budowie.

Prace w ogrodzie

Jak wybrać świder glebowy?

Wybrać można wiertnicę ręczną bądź dołownik spalinowy. Ta pierwsza opcja to najprostszy, dłuższy świder z uchwytem, który wkręcany jest w podłoże ręcznie. Można nią zrobić dół o średnicy do 20 centymetrów. Powinien być to wystarczający świder glebowy dla amatora, na własny użytek. Nie trzeba też go konserwować, wystarczy umyć po pracy.

Dołownik spalinowy jest w stanie zrobić zdecydowanie szersze otwory niż wiertnica ręczna. Jest szybszy, wygodniejszy i lepiej nadaje się do gleb gliniastych czy bardziej zbitych. Wymaga jednak dodatkowych kosztów utrzymania (paliwo i olej) i zazwyczaj jest droższy od ręcznego. Dlatego jeśli na co dzień nie jest nam potrzebny świder glebowy wynajem jest dla nas najlepszym rozwiązaniem. Istnieją też wiertnice hydrauliczne, bardziej profesjonalne, będące w stanie zrobić bardzo szerokie otwory. Zazwyczaj nie opłaca się ich jednak kupować amatorom, bo ich cena i koszty konserwacji są bardzo wysokie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze świdra glebowego?

Wybierając świder do gleby należy zwrócić uwagę na tworzywo, z którego jest on wykonany. Powinno być ono twarde i bardzo wytrzymałe. Ważna jest też średnica świdra. Istotne jest zachowanie odrobiny zapasu, bo gleba się osypuje. Świder, robiąc dół pod słupek, musi zrobić dziurę o większej średnicy niż średnica owego słupka, by móc go później wygodnie tam umieścić.

Jaka ilość skrętów będzie odpowiednia?

Im głębszy chcemy wykopać dół, tym większa powinna być ilość skrętów. Sprawi to, że świder będzie efektywniej glebę na zewnątrz. Optymalna ilość skrętów jest więc zależna od przeznaczenia wiertnicy, od tego, jaki dół chcemy nim wykopać.

Wygoda użytkowania

Nie sposób nie wspomnieć również o ergonomii. Uchwyt ręcznego świdra glebowego powinien być jak najdłuższy. Umożliwi to optymalne robienie dołów (z jak najmniejszą siłą). Dołowniki spalinowe również powinny mieć odpowiedni uchwyt, najlepiej taki, który pozwoli na pewne i stabilne chwycenie sprzętu oraz tłumienie drgań. Świder glebowy, który nie będzie ergonomiczny, może powodować ból czy odciski po dłuższym użytkowaniu. To, że świder wygodnie trzyma się w sklepie, jeszcze o niczym nie świadczy.

Estetyka

Mniej istotnym niż powyższe czynnikiem jest estetyka świdra glebowego. Pomalowanie świdra farbą może w małym stopniu chronić przed korozją, ale piach bądź małe kamyczki mogą go zniszczyć. To, co jest na nim namalowane, będzie przyciągać naszą uwagę w sklepie, ale nie ma większego wpływu na efektywność sprzętu.

Alternatywa do zakupu wiertnicy, dla osób, które nie chcą jej kupować, bo potrzebują jej na jeden raz, to wypożyczalnia świdrów glebowych. Nie trzeba wtedy sprzętu przechowywać ani ponosić kosztów jego konserwacji.

No thoughts on “Jak wybrać świder glebowy? Zastosowania świdra glebowego”

Zostaw komentarz

In reply to Some User

Naciśnij F10, aby przełączyć w tryb pełnoekranowy.