Układanie kostki brukowej - samodzielnie, czy poprzez fachowców?

Jest wszystkim znana, a nawet można powiedzieć, że i lubiana. I przez ludzi przemieszczających się po chodnikach, pasażach, czy przydomowych ścieżkach, jak i przez tych, którzy zajmują się jej układaniem. Kostka brukowa jest bowiem estetyczna, łatwa do ułożenia na przygotowanych powierzchniach, tania w produkcji i zakupie oraz szeroko dostępna, co ma niebagatelne znaczenie przy zapotrzebowaniu na tego rodzaju materiał budowlany.

Układanie kostki brukowej

Czy kostkę brukową możemy układać sami?

Niewielkie powierzchnie, przy pewnej dozie samozaparcia można nawet układać samodzielnie, bez pomocy zawodowców, dla których brukarstwo jest chlebem powszednim. Dotyczy to przede wszystkim opasek okołodomowych, gdzie nikt praktycznie nie chodzi, a które z jakiegokolwiek materiału muszą być według przepisów budowlanych położone. Jednak nie tylko takie wąskie paski możemy ułożyć samodzielnie, wystarczy bowiem solidne podejście do pracy, nieco wiedzy zaczerpniętej z internetu, a i szersze ścieżki ogrodowe, czy nawet podjazdy do garaży, nie będą stanowiły większego problemu. Wszystko polega bowiem na zaangażowaniu, a dopiero w drugiej kolejności na dostępności wiedzy i odpowiedniego sprzętu.

Od czego zacząć swoją przygodę z brukarstwem?

Jak się do tego zabrać, jeżeli pragniemy zostać bohaterami we własnym domu, którzy wszystkie prace wykonują samodzielnie? Otóż z całą pewnością od przygotowania podłoża, gdyż samo w sobie układanie kostki brukowej jest w tym wypadku czynnością najłatwiejszą. Korytowanie, czyli zdjęcie wierzchniej warstwy gruntu wykonujemy zazwyczaj na głębokość trzydziestu centymetrów – nie ma potrzeby usuwania większej warstwy gleby, a jedynie tyle, by zmieściła się nam odpowiednia warstwa piasku, podsypki oraz by było miejsce na kostkę.

Kolejny krok w układaniu kostki brukowej?

Po korytowaniu układamy i zabezpieczamy obrzeża, sypiemy kilkunasto centymetrową warstwę piasku i ubijamy. W wypadku opasek okołodomowych można to zrobić nawet ręcznie, przy pomocy poręcznego kołeczka z przybitą na jego końcu płaską deseczką, ale najlepiej jest użyć zagęszczarki, które zazwyczaj są dostępne w każdym miasteczku do wypożyczenia. Przy większych płaszczyznach, a szczególnie podczas przygotowania wjazdu do garażu, zagęszczarka musi być użyta koniecznie.

usługi brukarskie w Wieliczce

Kiedy musimy skorzystać z usług brukarskich?

Tutaj jednak tkwi pewien haczyk, mówimy bowiem jedynie o obszarach, na których nie były przedtem prowadzone żadne roboty ziemne, np. pod instalacje wodociągowe. W takich wypadkach najrozsądniej będzie powierzyć teren fachowcom od brukarstwa. Należy jednak wcześniej sprawdzić oferty kilku firm oferujących usługi brukarskie, aby wybrać najkorzystniejszą z nich. Dla przykładu możemy wejść na stronę firmy AKRO: www.brukarstwo-wieliczka.pl. Zobaczymy w ten sposób w czym dokładniej specjalizuje się dana firma i czego możemy od niej oczekiwać.

Zakończenie pracy z kostką brukową

Jeżeli jednak posiadamy teren dziewiczy, po ubiciu warstwy piasku nasypujemy nań kilkucentymetrową podsypkę z piasku zmieszanego z cementem w proporcji 3/1. Następnie ściągamy to wyprofilowaną deską i na to układamy kostkę. Lepiej przy tym wyznaczać sukcesywnie niewielkie obszary. Koniec pracy to ubicie samej kostki przy pomocy ogumionej zagęszczarki i obsypanie wszystkiego warstwą piasku, który wypełni nam szpary. Najwygodniej robić to miotłą. Kiedy wykonamy wszystkie te czynności możemy się cieszyć pięknym efektem, na który tak długo czekaliśmy.

No thoughts on “Układanie kostki brukowej - samodzielnie, czy poprzez fachowców?”

Zostaw komentarz

In reply to Some User

Naciśnij F10, aby przełączyć w tryb pełnoekranowy.